Index iBillionaire®

je jediným aktivem fondu iBilionaire drženým dlouhodobě, kvůli jeho stabilnímu postavení na trzích i v době tržních výkyvu. Index iBillionaire® sleduje investice miliardářů. Využívá k tomu veřejně dostupné reporty, které musí majitelé a manažeři povinně zasílat americké komisi pro cenné papíry. Z nich lze vyčíst pohyby v majetku finančních miliardářů, kteří zde musí uvádět, kolik akcií které společnosti nakoupili nebo prodali. Index je sestaven z 30 největších společností z hlavního obchodního indexu S&P 500, které mají v největším zastoupení ve svých portfoliích finanční miliardáři.

Pomocí tohoto indexu můžeme investovat jako Warren Buffett, George Soros, Carl Icahn a další přední finanční magnáti této planety. Index iBillionaire® svojí výkonností oslňuje. Zatímco index S&P 500 od roku 2005 posílil o necelých 43 %, index iBillionaire® zhodnotil investici o 147 %. Průměrná roční výnosnost dosáhla 16,33 % ročně, což je úctyhodná výkonnost! Ještě zajímavější je pohled na výkonnost v jednotlivých kalendářních letech, index iBillionaire® překonal index S&P 500 v osmi z devíti posledních let. Akcie v držení miliardářů jsou méně náchylné k tržním výkyvům a jsou mnohem odolnější vůči propadům, než-li ostatní akcie indexu S&P 500.

Důvod je prostý, velkou část těchto akcií drží investoři s mnohem lepšími informacemi, než má běžný investor. Tito investoři nenásledují „stádo“ a nechovají se iracionálně. Drobní investoři často reagují přehnaně na informace týkající se akcií, které drží, a tak dochází k častým neopodstatněným propadům. Vychází to však z neznalosti a nedostatku informací. Pokud se finanční miliardáři rozhodnou k nákupu dané akcie, pak vědí proč, a rozhodně po první negativní zprávě se těchto akcií nezbavují. Z toho vyplývá, že čím větší podíl akcií drží zasvěcení investoři (zde finanční miliardáři), tím je akcie odolnější vůči propadům (čím méně akcií je nabízeno na prodej, tím je jejich cena stálejší). Naopak, pokud jsou akcie rozloženy mezi velké množství nezasvěcených (drobných) investorů, kteří jednají iracionálně a často se těchto akcií v panice zbavují, tím má cena akcie větší potenciál k propadům.